Párátlanítók – társ az otthonunkban

Ahány otthon, ahány helység, annyiféle szigetelés, annyiféle fűtési rendszer, annyiféle páratartalom. Párásító, párátlanító? Melyikre van szükségünk és mikor?

Egészségünk szempontjából kritikus kérdés a lakás páratartalma. Régebben, amikor a nyílászárók még nem zártak ennyire tökéletesen, a rajtuk átszivárgó kinti levegő keveredett a lakás belső, párás levegőjével, így többé-kevésbé kiegyenlítve azt. Manapság azonban a tökéletesen záró műanyag nyílászáróknak és a korszerű szigetelési technikáknak köszönhetően a lakások, házak páratartalma sajnos sok esetben meghaladja az ideális szintet.

 

Mennyi az ideális páratartalom?

 

Felnőttek esetén a lakás ideális páratartalma szakemberek szerint 40-60% közti, míg gyermekeknél ez az érték meghaladhatja a 60%, de maximum 70%-ot.

 

A túl alacsony páratartalom negatív hatással bír az emberi szervezetre: szárítja a bőrt, szemet, a légutak nyálkahártyáját, ezáltal fogékonyabbá tesz a felsőlégúti megbetegedésekre. Érdemes a lakás különböző helységeiben mérni a levegő páratartalmát, és ennek megfelelően alkalmazni 40% alatt párásító-, 65-70%-os értéknél pedig a páramentesítő készüléket.

 

A magas páratartalom veszélyei

 

A túl magas páratartalom csak úgy, mint a túl alacsony, számos egészségügyi kockázatot hordoz magával. A nedvesség kedvez a kórokozók elszaporodásának, különböző atkák, gombák és penészgombák melegágyául szolgál, és hajlamosabbá tesz különböző allergiákra is.

Profi párátlanító gombák ellen

Kutatók kimutatták, hogy azoknál a gyerekeknél, ahol a lakás páratartalma magasabb volt a kelleténél, nőtt a ziháló légzés, köhögés kialakulása – ez utóbbi egyébként a túl alacsony páratartalomnál is rendszeresen visszatérő tünet lehet.

 

Melyik párátlanítót válasszuk?

 

A magas páratartalomra a gyakori szellőztetés mellett megoldás a páraelszívó készülékek használata. Az igényes, esztétikus kivitelezésű, halk működésű, otthoni vagy irodai készülékektől kezdve a robosztus, ipari, kevésbé kecses, ám de hatalmas teljesítményű opciókig számos párátlanító áll a vásárló rendelkezésére.

 

A modern párátlanítók könnyen kezelhető, egyszerűen tisztítható, páramentesítő tablettával rendelkező, energiatakarékos készülékek, helytakarékos, akár falra szerelhető változatban is kaphatók. Opcionálisan választhatunk olyan páraelszívót, mely beépített nedvességmérővel rendelkezik, de az automata kikapcsolás funkció is praktikus tulajdonság, mely a víztartály megteltének érzékelésével történik meg.

 

A kiválasztásnál például érdemes átgondolnunk, hogy egy helységben szeretnénk-e használni, vagy igény szerint át-áthelyeznénk – ez utóbbi esetén érdemes egy kisebb súlyú készülék mellett letenni a voksot, melyet könnyedén átemelhetünk a kiszemelt helységbe.

 

A párátlanító beszerzése nem csak egészségünk szempontjából fontos, de megoldást nyújthat olyan rendkívüli eseményeknél is, mint például a beázás vagy a csőtörés.