SZTE: a gyerekek intuitív módon felismerik a korai melanómát

Szegedi Tudományegyetem kutatói szerint az intuitív felismerés hatékonyan működik melanóma esetében, ezt vizsgálják most iskolásoknak összeállított kérdőívek segítségével. A Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika által elindított online kérdőív könnyen kitölthető, kiértékelve az SZTE szerint meglepően jól működik az iskolások körében a daganatok felismerése. 

A Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika igazgatója, Kemény Lajos szerint a bőrrák felismeréséhez nem szükséges orvosnak lenni, szemmel látható jelei vannak egy-egy elváltozásnak. Tézisét alátámasztandó az SZTE kérdőívet készített az iskolás korosztálynak, amelyben anyajegyekről összeállított fotósorozatok is segítik a gyerekeket. Az eredmények alapján meglepő pontossággal tudják meghatározni a legkisebbek is, hogy mikor kell sürgősen orvoshoz fordulni az anyajegyekkel.  
 
 
Felismerhetők az anyajegy elváltozások
Felismerhetők az anyajegy elváltozások
 
 
A teszt két részből áll, az első a kérdőív kitöltése, majd ezt követi a fotók osztályozása. A második részben a tanulási folyamatot vizsgálják. Arra jöttek rá, hogy elég sokszor látni az elváltozásról készült fotókat, és egy idő után az ember intuitíven felismeri a hibát.
 
A kutatók meglepetésére a nyolcévesek 80-90%-os arányban válaszoltak helyesen. Az orvosok szerint az intuitív felismerés rendkívül fontos, adott esetben pontos is lehet. Nem diagnózisként kell tekinteni rá, de segíthet, hogy egyre többen vegyenek részt a szükségszerű szűrővizsgálatokon. Csongrád-Csanád megyében évente négyszáz új melanómás esetet regisztrálnak. A korai stádiumban felismert bőrrák gyógyítható, de késői felismerés esetén már a túlélés esélye is radikálisan csökken. 
 
A gyerekek továbbra is kitölthetik a kérdőíveket, országszerte várja az SZTE az iskolások és intézményeik jelentkezését a feladatra, hogy még pontosabb képet festhessenek a jelenségről. Az SZTE kutatói szerint a mesterséges intelligencia alapú rendszerek is az intuíció alapján működnek: nagy számú esetek után a rendszer megtanulja észlelni a hibákat. 
 

 

M. A. 

Forrás: mti