Hitelképességi csapdák

Ha bankkölcsönhöz szeretnénk jutni, gyakran felmerül, hogy egyáltalán hitelképesek vagyunk-e.
De előfordulhat, hogy azt gondoljuk, sima út vezet a pénzhez, ám váratlanul derül ki, a bank nem minősít minket megfelelőnek ahhoz, hogy bízzon benne, visszakapja a kölcsönt kamatostól. 

Akár apróságokon is múlhat több millió forint - bár a piac szegmentáltsága miatt még mindig lehet másik pénzintézet, amelyik ad hitelt. Ám az sem mindegy, milyen áron. Ezért jó tisztában lenni azzal, mi okozhat gondot, és hogy lehet ezeket a problémákat megoldani.

 

A fizetés fontosabb, vagy a fedezet?

 

Sokan azt gondolják, hogy ha éppen a jövedelmünk nem túl magas - épp ezért szeretnénk kölcsönt -, ám birtokunkban van egy értékes ház vagy lakás, akkor itt elsősorban az ingatlanfedezetet nézi a bank. De ha a havi fixünk nem ér el egy bizonyos szintet, így sem jutunk kölcsönhöz. Nem kerülhető ki a legtöbb banknál a megkövetelt jövedelemszint akkor sem, ha százmilliós ingatlannal rendelkezünk.

 

Ha van bevételünk, ám az nem kellően szabályosan érkezik, akkor azt sem tekinti biztos alapnak a pénzintézet. Ha készpénzben kapjuk a fizetésünket, az még elfogadható több banknál azzal, hogy bemutatjuk a NAV jövedelemigazolását, no és a munkáltatói igazolást.

 

Akkor nem vagyunk nyerők, ha feketén dolgozunk, azaz ‘kézbe fizetnek’, és nincs leadózva az összeg. Éppígy, ha esetleg a havi juttatásunk egy részét nem tisztán fizetik ki, akkor az nem lesz hivatkozási alap a hitelfelvétel szempontjából.

 

Ha vállalkozóként dolgozunk, és minimálbérre jelentjük be magunkat, akkor olyan kölcsönhöz is jutunk, amit ilyen jövedelem mellett lehet kapni. Azaz drágán és korlátozottan kaphatunk hitelt. Hiszen egy minimálbér nem igazán terhelhető: nagyon kis törlesztőt tudnánk havonta visszafizetni belőle. Az ügyfél havi bevételének terhelhetősége ugyanis nem mehet túl egy bizonyos arányon, amint azt az állami szabályozás kimondja. Négymillió forint körüli összegre számíthatunk így, és ezt is 20 évig fogjuk törleszteni..

 

Az első munkanap után ne menjünk hitelt kérni

 

A fentiekből következik, ha a távlati terveink közt szerepel egy nagyobb hitel, keressünk olyan munkáltatót, akinél az adózás szabályosan folyik. Illetve akinél a lehető legmagasabb jövedelmet kapjuk, hiszen a számbavehető havi bevétel hatalmas piros pont a bankoknál.

 

Ám munkahelyváltás után beletelik egy időbe, míg bizalmat szavaznak nekünk a hitelezők. Egy teljes év egy adott helyen tehet minket hitelképessé. Ha ennél kevesebb stabil munkavállalói múltunk van, akkor is kaphatunk kölcsönt, de szűkül azoknak a bankoknak a köre, akikkel leülhetünk szerződést kötni.

 

A hitelképességhez bankszámlával is kell rendelkeznünk, és több helyen feltétel, hogy ezen megfelelő szintű pénzmozgásnak kell zajlania. Ha azért nyitunk számlát, hogy megfeleljünk a feltételeknek, ügyeljünk arra, hogy használjuk is azt.

 

Ha minden előírást betartunk, akkor nemcsak a bank pipálhatja ki, hogy visszakapja a pénzét, de mi is nagy biztonsággal fogjuk tudni törleszteni a kölcsönt.