Csongrád megye polgármesterei a Kormányablaknál - interjú B. Nagy László kormánymegbízottal

A Kormányablak szolgáltatásaival ismerkedtek meg, majd a közigazgatásban tervezett változtatásokról, az Új Széchenyi-tervről, továbbá  az uniós források felhasználásáról  és az EU-ban rejlő egyéb lehetőségekről kaptak tájékoztatást a polgármesterek és a települések képviselői március 4-én, pénteken délután a megyeházán. Ezzel kapcsolatban kérdeztük B. Nagy László kormánymegbízottat.

- Mi volt a célja a március 4-én megrendezett fórumnak, amelyre Csongrád megye polgármesterei kaptak meghívást?
- Örülök annak, hogy Csongrád megye csaknem mind a 60 települése képviseltette magát a polgármesteri fórumon. Több célja is volt a rendezvénynek: egyrészt tájékoztatást szerettem volna nyújtani számukra a közigazgatásban bekövetkező változásokról.

B. Nagy László kormánymegbízott

A Csongrád megyei Kormányhivatal vezetője B. Nagy László kormánymegbízott hívta össze a fórumot


Az elmúlt időszakban az önkormányzatok magukra voltak hagyva a gondjaikkal: alulfinanszírozottsággal és feladatok tömegével küzdöttek. Szakítanunk kell a korábbi gyakorlattal: a vidék problémáit a kormányhivatalok, mint felügyeleti szervek jobban látják és a helyben születő javaslatokat, megoldásokat is tudják közvetíteni a törvényhozás, a minisztériumok felé. Másrészt szerettük volna felhívni a figyelmet arra, hogy a nehézségek ellenére most is vannak a települések fejlesztését, az előrelépést segítő programok. Ilyen például az Új Széchenyi Terv, amelynek pályázatai  ugyan a kis- és középvállalkozók számára teremtenek lehetőségeket, de a turizmus területén önkormányzatok is jelentkezhetnek. Arról nem beszélve, hogy a település jövőjének záloga a jól működő helyi vállalkozásokban rejlik. Jó ha tudja a polgármester, milyen programok és milyen keretösszegek állnak rendelkezésre. Erről Kiss Imre, a Dél-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség ügyvezetője tartott tájékoztatást. Arra is szerettük volna ráirányítani a figyelmet, hogy nem csak a hazai forrásokban lehet gondolkodni. Deutsch Tamás Európai parlamenti képviselőnk arról győzte meg a résztvevőket, hogy a közvetlenül Brüsszelből lehívható támogatások, alapok jó ötletekkel és összefogással szintén elérhetők. 

Kormányablak

A polgármesterek megismerkedhettek a Kormányablak munkájával


- A közeljövőben több nagyobb változási és várható az önkormányzatok életében. Melyeket emelné ki?
- A 2011-es esztendőben különösen nagy változások elé nézünk, Magyarország gazdasági, szellemi és szervezeti-strukturális átalakuláson megy keresztül. A változások célja az alkotmányos megújulás, az erős és jól működő állam létrehozása. Ebben a folyamatban minden települési önkormányzatnak kiemelt szerepe van. A Széll Kálmán-terv az önkormányzatok működését, gazdálkodását is befolyásoló lépéseket tartalmaz: átalakul a szociális ellátórendszer, kiemelt szerepet kap a munkanélküliség kezelése. Ennek egyik legfontosabb eleme a közmunkaprogramok elindulása lesz az év közepe táján de a nyugdíj- és táppénzrendszer is megváltozik. A közigazgatás átalakítása felé az első lépés a Kormányablakok megnyitása volt, amelyet meg is látogattak a fórum vendégei. Az itt folyó ügyintézésről kollégánk, Mezeyné Harangozó Ildikó ügyfélszolgálati osztályvezető tájékoztatta a polgármestereket. A jelenlévők megtudhatták azt is: a kormány szándéka, hogy 2013-ra minden járási székhelyen legyen egyablakos ügyintézés, de a végső cél, hogy az állam szolgáltatásait a lakóhelyünkön érhessük el.

B.Nagy László

B.Nagy László: "Örülök annak, hogy Csongrád megye csaknem mind a 60 települése képviseltette magát a polgármesteri fórumon"


- Dr. Deutsch Tamás Európai parlamenti képviselő is tiszteletét tette a rendezvényen. Miről tartott előadást?
- Mindenekelőtt megerősítette, hogy a magyar kormány jó döntést hozott a kormányablakok megnyitásával. Elmondta: nemzetközi összehasonlításban hazánknál sehol nem volt az unióban nagyobb távolság az állam és a lakosság között,. Ezt a távolságot csökkentjük le Deutsch Tamás szerint az  egyablakos ügyintézéssel. Az európai parlamenti képviselő az elérhető uniós forrásokról szóló beszámolóját is szomorú adattal kezdte, hiszen a tagországok közül Magyarország a legutolsó a közvetlen brüsszeli források felhasználásában. Ez azonban  szerinte a következő két és fél évre több lehetőséget is jelent. Utalt arra, hogy minden bizonnyal pozitív diszkrimináció fogja érni hazánkat, vagyis nagyobb nyitottság és befogadó készség várható a magyar pályázatoknál. Az önkormányzatoknak azt javasolta a képviselő úr, hogy figyeljenek oda a határokon átnyúló uniós pályázatokra is, hiszen a már EU-tag Romániával és a csatlakozni kívánó Szerbiával több közös projektet nyújthatnak be. Utóbbi országnál az előcsatlakozási programokat is megemlítette. A Duna-stratégiára is felhívta a jelenlévők figyelmét, mellyel kapcsolatban szólt a létrejövő Szeged Alapról is, mely kimondottan az előcsatlakozási projektekhez nyújt majd támogatást.



MCOnet-Kovács Tünde