Hulladékgazdálkodás: a hétköznapokat is érintő fejlesztések a Dél-Alföldön

Korszerűsítik 1,768 milliárd forint európai uniós forrás felhasználásával harminc Csongrád és két Bács-Kiskun megyei település hulladékgazdálkodási rendszerét. A térségben az elsők között vezetik be a gyűjtőedények chipes azonosítását - tájékoztatta az önkormányzati társulás október 13-án az MTI-t.

A projekt keretében öt városban - Kistelek, Mórahalom, Sándorfalva, Szeged, Tompa - és 27 községben 265 ezer embert érintő beruházás részeként mintegy 18 ezer új, 60 és 1100 liter közötti űrtartalmú gyűjtőedényt vásárolnak, amelyekre azonosító chip kerül. A chip a gyűjtési rendszer optimalizálását, sőt a szerződött mennyiségen felül kihelyezett hulladék elszállításából adódó többletköltség csökkenését eredményezi. Az új rendszer megkönnyíti a panaszkezelést is, mivel az azonosítóval ellátott hulladékgyűjtő edények sorsát nyomon tudják követni. A meglévő elavult, magas működési költséggel üzemeltethető tehergépkocsik kiváltására a beruházás részeként új gyűjtőjárműveket is vásárolnak. A hulladékszállító gépjárművekre fedélzeti egység kerül, mely kapcsolatban van a chipekkel.

 
\"Hulladékcsökkentési


Folyamatosan csökkenteni kell az országban keletkező hulladék mennyiségét. Az idén az Európai Hulladékcsökkentési Hetet november 21-29. között tartják - közölte szeptember 8-ai sajtótájékoztatóján V. Németh Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkára.
   


A dél-alföldi projekt önkormányzati társulásának tájékoztatása szerint a szegedi, Sándorfalvi úti regionális hulladéklerakó telep hatékonyabb kiszolgálásához új munkagépeket is beszereznek, emellett vásárolnak egy gumikerekes rakodógépet, amely a mórahalmi telephelyen végzett anyagmozgatás mellett a térségben található illegális lerakók felszámolásában is részt vesz.


MTI/MCOnet