Tanácsok hőség idejére

A Katasztrófavédelem több ajánlást is ad a következő napok hőségének átvészelésére. Lehetőség szerint ne tartózkodjunk a szabadban, ha hosszabb útra indulunk, legyen nálunk mindig folyadék!
Az Országos Meteorológiai Szolgálattól kapott előrejelzés alapján délnyugati áramlással továbbra is igen meleg levegő áramlik a Kárpát-medencébe. A napi középhőmérséklet péntekig az ország nagy részén meghaladja a 25, főként délen és keleten helyenként a 27 fokot.
2009. július 15-én, szerdán éjszaka északnyugat felől egy gyenge hidegfront érkezik, hatására július 16-án, csütörtökön a Dunántúlon átmenetileg kissé mérséklődik a hőség. Július 18-án, szombaton markáns hidegfront érkezése várható, így vasárnap mindenütt megszűnik a kánikula. A legmagasabb hőmérséklet többnyire az elkövetkezendő napokban 30, 36, a legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 15, 21 fok között valószínű.

A napi átlaghőmérséklet meghaladja a 25 °C-t, ezért dr. Falus Ferenc, országos tiszti főorvos 2. fokozatú hőségriasztást rendel el.

Országosan várható minimum és maximum hőmérsékletek:

július 15. szerda: 15, 20 / 32, 36
július 16. csütörtök: 16, 21 / 30, 35
július 17. péntek: 15, 20 / 31, 36
július 18. szombat: 15, 20 / Ny-on 20, 25, K-en 35 fok körül
július 19. vasárnap: 10, 15 / 25 fok körül
július 20. hétfő: 9, 14/ 25, 30
(OMSZ előrejelzés, 2009-07-14 11:00 óra)

A nagy melegre való tekintettel szükségessé válhatnak az alábbi intézkedések:

Szabadban való tartózkodás:
Lehetőleg kerülni kell a tűző napon való tartózkodást délelőtt 10 és délután 14 óra között. A kirándulók, utazók, nyaralók mindig vigyenek magukkal elegendő folyadékot.
A szabadban munkát végzők számára óránkénti pihenés, valamint folyamatos hűtő-védő folyadék biztosítása szükséges.
Az üzemeltetők hívják fel az üdülőövezetekben és vízparton tartózkodók figyelmét a védekezésre a napszúrás, leégés elkerülése érdekében, valamint az alkoholfogyasztás mérséklésére. Felhevült testtel csak zuhanyzást követően fürdőzzenek szabad vizeken vagy strandokon.
Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal tanácsolja, hogy a déli órákban tartózkodjunk hűvös helyen. Törekedjünk megakadályozni a lakások felmelegedését: nappal csukjuk be az ajtót, ablakot és sötétítsünk be. Este, éjszaka azonban szellőztessük át a helyiségeket friss levegővel. Fokozottan figyeljünk az idősekre, betegekre és a kisgyermekekre. További információ a hőhullámok kedvezőtlen hatásairól katasztrófavédelem lakosságfelkészítő honlapján.

Lakóépületek, irodák:
A nyári hónapokban a vízfogyasztás csökkentése és a locsolási tilalom fokozott betartása, illetve a klimatizált helyiségekben a klíma berendezések optimális használata (szűrő tisztítása, optimális hőmérséklet beállítása, legrövidebb üzemeltetési idő megválasztása, stb.) célszerű.
Épületek árnyékolással történő fény- és hővédelme ajánlott (nagy felületű ablakok, lapos tetők, stb.) és hosszú távú tervek készítése az árnyékolástechnikai problémák megoldására.
Fontos a magas hőmérséklet miatt párolgó és tűzveszélyes anyagok tárolóhelyei, valamint a huzamosabb emberi tartózkodásra alkalmas helyiségek folyamatos szellőztetésének biztosítása.
Szociális- és egészségügyi intézményekben élők környezetében az optimális hőmérséklet fenntartása (folyadékpótlás, védőital, szellőztetés, hűtés, stb.).

Közlekedés:
Az önkormányzatok készüljenek fel a közigazgatási határokon belüli autóutakon közlekedő forgalmi akadály miatt gépjárművekben tartózkodó személyek, utasok és állatok szükség szerinti mentésére és a folyadékellátás biztosítására.
A határátkelőhelyeken feltorlódott járműveken a személyek, állatok folyadékellátásáról és locsolóhűtéséről a fuvarozók gondoskodjanak.
A közlekedés során vegyük figyelembe, hogy a hőség csökkentheti a koncentrációs képességet.
A gépjárművel több órás útra indulók gondoskodjanak a vízellátásról a folyadékhiány pótlása érdekében, valamint az esetleges segélyhíváshoz szükséges segélykérő telefonszámok biztosításáról.
A közúton állatokat szállító, fuvarozó gépjárművek vezetőinek javasolják, hogy a szállított állatok hő elleni védelmét másfél - illetve kétóránkénti megállás közbeiktatásával, folyadékpótlással és locsolóhűtéssel lássák el.
Közúton, vasúton utazó dohányzó személyek égő gyufát, cigarettavéget ne dobjanak ki a járműből a nyári avar -, bozót -, gabona -, valamint erdőtüzek kialakulásának megelőzése érdekében.


Mezőgazdaság:
Az erős nyári felmelegedés miatt (reggel és napnyugta után) lehetőség szerint a mezőgazdasági kultúrák, dísznövények és védett növények kiszáradás elleni védelmét locsolással biztosítsák.
A nyári időszakban végzett aratás és egyéb szálas takarmány betakarításánál tilos a tűzgyújtás, illetve a tarlóégetés csak megfelelő tűzvédelmi intézkedések és felügyelő személy jelenléte esetén lehetséges (Környezetvédelmi törvény tiltja).
A betakarított széna-, illetve szalmakazalok, boglyák környékén a szükséges tűzvédelmi eszközök elhelyezése és szabályok betartása kiemelt fontosságú.
A szabadban tartott állatok napi itatása feltételeinek tartalék vízkészlettel való megteremtése szükséges.
Az állattartók tegyék meg a szükséges intézkedéseket a zárt helyen tartott állatok helyiségei megfelelő szellőzéséről való gondoskodás érdekében, és szükség esetén hűtőlocsolással biztosítsák a jószágok hűtését.
Erdőgazdaság:

Magyarország erdeiben tilos a tűzgyújtás és a tarlóégetés a nyári hónapokban, az esetlegesen kijelölt helyeket az erdőtulajdonosok táblákkal jelezzék a tűzgyújtás feltételeinek biztosítása mellett. Az erdőtulajdonosok, kezelők, használók a tulajdonukban lévő erdei területeken az állatok itatásához szükséges ivóvizet az állatok megszokott itatóhelyeinél folyamatosan biztosítsák.

 

Forrás: szeged.hu

Szeged Online

Szóljon hozzá!