Áder: a szegedi diákok hősökké váltak

Áder János köztársasági elnök a Magyar Egyetemisták és Főiskolások Szövetsége (MEFESZ) megalakulásának hatvanadik évfordulóján rendezett ünnepségen vett részt Szegeden, ahol kijelentette, hogy a szegedi diákok nem születtek forradalmároknak, mégis hősökké váltak.

Az 1956-ban megalakult MEFESZ nyolc év után az első olyan szervezet volt, amelyet nem a központi hatalom hozott létre. A szegedi hallgatók eleinte csak az oktatás problémáiról akartak szólni, ám amikor végre ki merték mondani, hogy mi a baj az egyetemeken, már nem volt megállás, világossá vált, hogy az egész rendszer megváltoztatására van szükség. A függetlenséget hiányolták, mert látták, mit tesz egy néppel a csatlós élet - mondta az államfő. A szegedi egyetemisták maguk vitték a szervezet hírét, Veszprémben, Miskolcon, Gödöllőn, Székesfehérváron, Sopronban, Debrecenben, Pécsett, Budapesten, ahol csak megjelentek, elemi erővel tört fel az érzés: elég volt - hangsúlyozta Áder János.

 

Magyar Egyetemek és Főiskolák Egyesületeinek Szövetségének emlékműve

Az ünnepségen bemutatták az 1956-os szegedi egyetemi eseményekről szóló, a hatvanadik jubileum előtt tisztelgő Szegedi láng című filmet

 

Ahogy a szegedi diákok, úgy hősökké váltak az őket támogató oktatók is, akik egy élet munkáját, tudós karrierjüket kockára téve segítették a fiatalokat. Áder János kifejtette, tisztelettel kell gondolni rájuk, ahogy azokra is, akik a megtorlás éveiben súlyos börtönévekkel fizettek bátorságukért. Az akkor kimondott igazság egy egész nemzet méltóságát és önbecsülését adta vissza. 1956 forradalmárjai, a magyarság hősei ámulatba ejtették a világot. A köztársasági elnök találkozott 1956-os hallgatókkal és oktatókkal, ezt követően megkoszorúzták a MEFESZ emlékművét.

 

/T.D.