Leállt az Árpád Nevelőotthon építése Tápén. Juhász Gyula Tápé képviselőjének sajtóközleménye.

Elszomorító látvány fogadja Tápén a Budai Nagy Antal utcán sétálókat, a helyiek által csak „Dózsa iskolaként” ismert épülethez érve. Az Árpád Nevelőotthon új helyéül szánt volt iskolaépületnek már csak a főfalai állnak. Tető nélküli csupasz vályogfalak meredeznek azégnek, üres ablaknyílások ásítoznak a járókelőkre. Iskola állott – most romhalmaz. Ennyi maradt az egykori falusi iskolából.
A nyár közepén - egészen pontosan július 27-én - ugyanis nagy vehemenciával építési vállalkozók vetették magukat az épületre. Annak ellenére, hogy az építkezés ellen tiltakozó szomszédok fellebbezései közül még ma is van, amit nem bíráltak el. Úgy tűnik, jogerős építési engedély nélkül adott a város utasítást a munkálatok megkezdésére. A munkások néhány nap alatt „szét is kapták” az egykori iskolát, nem hagyva belőle három határoló főfalon kívül szinte semmit. Majd kivágták az udvar évtizedes fáit az utolsó szálig. Ám körülbelül három hete talányos módon az addig serényen végzett pusztítás hirtelen abbamaradt. Kiderítettük, miért Emlékezetünk felfrissítéséül azonban előbb idézzük fel az ügy előzményeit: Botka László polgármester Tápé megkérdezése nélkül, a városrész kifejezett és kinyilvánított akarata ellenére döntött úgy szűk „baráti” körben még 2007-ben, hogy az Árpád Nevelőotthont a Szőregi útról Tápéra költözteti. A döntést sem szakmai előkészítő vizsgálat sem alapos helyszíni szemle nem előzte meg. Ráadásul a nevelőotthon költöztetését semmilyen feladat ellátási hiányosság nem indokolta. A felettes gyámügyi hatóság 2007-ben végzett vizsgálata is alátámasztotta ezt. Mint az idén már az is köztudottá vált: ingatlan bizniszben utazók ácsingóznak a nevelőotthon 2, 6 hektáros Szőregi úti telkére, és nagyon örülnek, hogy Botka László személyében milyen átlagon felül készséges, segítőkész üzleti partnerre leltek. A polgármester által is tudottan, ciklusokon átívelően sok éven át Tápé egy idős napközi otthon kialakítását szorgalmazta az egykor maga által a maga számára emelt iskolaépületben. A polgármester a Közgyűlést félrevezetve, fontos információkat elhallgatva szerezte meg a Közgyűlés támogatását ahhoz, hogy a Budai Nagy Antal utcai épület átépítéshez a város Uniós támogatást is felhasználhasson. A pályázatban valótlanságokat állítva, a tények elferdítésével érhették csak el, hogy az EU-s forrást Szeged meg is kapja. A szükséges dokumentumokhoz hozzáférve, szakértői véleményeket is kikérve a tiltakozó tápaiak már hónapokkal ezelőtt felhívták Szeged vezetőinek figyelmét: a benyújtott terv hibás, a beruházás gazdaságtalan, a kiválasztott helyszín rossz, maga az öreg iskolaépület pedig
kifejezetten alkalmatlan arra a feladatra, amire szánták. A tények napvilágra kerülését követően a tápaiak tiltakozó mozgalmat indítottak, hogy akaratuknak és érdekeiknek érvényt szerezzenek. Eddig közel háromezren csatlakoztak a mozgalomhoz az 5600 lelkes városrészben.
Ám mindez mit sem számított a bizánci stílusban, balkáni módszerekkel kormányzó Botka László számára. A munka több hónapos csúszással ugyan, de nyár közepén elkezdődött. Most azonban az élet szólt közbe, hogy bizonyítsa: Tápénak van igaza a vitában.
Megbízható információnk szerint azért állt le hetekkel ezelőtt a munka, mert bontás közben a kivitelező számára is nyilvánvalóvá vált: az épületet nem lehet az eredeti terveknek megfelelően átépíteni. A több mint nyolcvan éves, alap és koszorú nélküli vályogfalak statikailag gyengék, és nem fogják elbírni a tervezett tetőszerkezetet - ahogy azt a tápaiak már hónapokkal ezelőtt előre megmondták. Így az eredeti építési és beruházási terv, melyre a város engedélyt és Uniós támogatást kért illetve kapott, műszakilag megvalósíthatatlanná vált.
Nyilvánvaló, hogy a jelen helyzetben az lenne a kézenfekvő szakmai megoldás, ha a város új
terveket készíttetne, és új épületet építene az alkalmatlanná vált – vagy inkább alkalmatlanná
rombolt – régi épület helyett. Ehhez azonban új építési engedély is szükségeltetne, vagyis meg
kellene ismételni az engedélyeztetési eljárást. Az azonban felette valószínűtlen, hogy Botka László megkapná az új tervekhez Tápé és a szomszédos ingatlantulajdonosok beleegyezését. Ezzel a polgármester is tisztában van. Így külső és belső szakértők hadát állította munkába
annak kidolgozására, hogyan lehetne elkerülni az új építési engedélyeztetési eljárás
lefolytatását. Azon dolgoznak súlyos összegekért közpénzből szakértők, hogy miként lehetne „szerkezet átalakításnak” feltüntetve-hazudva új épületet emelni a régi helyén.
Ezt tehát megtudtuk, itt tartunk most.
Az azonban továbbra is kérdés maradt, hogy a kinyilvánított közérdek és a józanész ellenében
miért erőlteti Botka László foggal-körömmel ezt a teljesen felesleges, és most még inkább értelmét vesztő beruházást? Miért fecsérel el 130 millió forintot közpénzből hiábavaló módon? Miért teszi ki Tápét és a 16 védtelen, kiszolgáltatott helyzetben lévő gondozottat ennek az áldatlan konfliktusnak?
Mi tápaiak úgy véljük, végképp eljött az ideje annak, hogy Szeged polgármestere pontot
tegyen ennek az erőforrásokat pazarló, társadalmi feszültséget gerjesztő, haszontalan „fejlesztésnek” a végére.
Felszólítjuk tehát Botka Lászlót, tegye azt, amit ilyen helyzetben egy felelős vezetőnek tennie
kell: hallgasson a józan eszére. Vegye végre tudomásul a tényeket, és vessen véget a tápaiak
erőszakos „népboldogításának”.
Amennyiben felhívásunk ismételten süket fülekre talál, úgy megígérhetem, Tápé súlyos árat
fizettet majd a felelősökkel a rajta elkövetett erőszakért.

Forrás: Juhász Gyula Tápé képviselője