Aszálymonitoring-hálózat épült ki Csongrád-Csanád megyében

A Homokhátság vízpótlását segítő beruházás lezárult. Országszerte és a határon túl is rengeteg árvízvédelmi és szennyvíztisztító beruházás valósult meg, Csongrád-Csanád megyében például aszálymonitoring-hálózat épült ki. A teljes projekt összköltsége 6 millió eurós EU-s támogatásból valósult meg.  

Magyar-szerb projektként zárult le a Homokhátság vízpótlását segítő beruházás, amelyet az Európai Unió is támogatott közel 2,16 milliárd forintos összeggel, a magyar állam pedig mintegy 628 ezer euró költséget vállalt. A vajdasági Magyarkanizsa szennyvíztisztító-telepét korszerűsítették, illetve beszereztek egy mobil árvízvédelmi falat is. A Tisza vízminőségének javulását érték el ezzel. 

Magyarországon főként az aszály elleni védelemre koncentráltak, egy 32 távérzékelő állomásból álló aszálymonitoring-hálózatot építettek ki. Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád, Békés megye területén húzódik, a begyűjtött adatok online hozzáférhetőek lesznek.  
 
 
Tisza
Tisza
 

A hálózat többféle műszert foglal magába, légnedvességet mérő szenzorral, talajnedvesség mérőkkel, valamint csapadékmérő műszerrel felszerelt állomások állnak a szakemberek rendelkezésére. Két digitális ultrahangos áramlásmérőt is üzembe helyeztek, ezek nagy pontosságú vízhozammérést tesznek lehetővé a szivattyútelepek nyomóvezetékein.  

Mindemellett a vízpótlási útvonalat is bővítették a Tiszát a Homokhátsággal összekötő, az első 18,8 kilométeres szakaszon már működőképes vízpótlási útvonalat. Mintegy 5,2 kilométerrel nőtt a távolság. Nyomócsövet is kiépítettek 531 méteren, a Domaszéki-főcsatornán szivattyútelepeket alakítottak ki, amelyekkel a tiszai öntözővizet tudják továbbjuttatni a Homokhátság magasabban fekvő területei felé. A főcsatorna két partján húzódó töltéseket is megemelték, és zsilipeket építettek.
 
A beruházásra azért volt szükség, mert a határ mindkét oldalán érezni lehet az éghajlatváltozás radikális hatásait.  A vízhiányos és vízben bővelkedő időszakok gyakorisága változott, a rendelkezésre álló víz mennyisége rendkívüli mértékben lecsökkent, a fejlesztésekkel ez valamelyest korrigálható. 

 

M. A. 

Forrás: mti